Salezjańska Pielgrzymka Ewangelizacyjna

Ruszamy za:

Informacje:

CELE

Pierwszorzędnym celem istnienia wspólnot SPE jest pragnienie realizacji powołania każdego chrześcijanina do świętości przez pogłębianie żywej wiary w Jezusa Chrystusa oraz przyjęcie Go jako swojego Pana i Zbawiciela.

Ponadto: doprowadzenie młodego człowieka do odpowiedzialności w wyznawaniu wiary katolickiej wyrażającej się w przepowiadaniu prawdy o Chrystusie, a także zaangażowanie i obecność w służbie na rzecz kształtowania postaw młodzieży, według intencji Księdza Bosko, na uczciwego obywatela i dobrego chrześcijanina.

ZADANIA

 1. Wychowanie do ewangelizacji przez modlitwę, sakramenty i rozważanie Słowa Bożego
 2. Formowanie głębokiej świadomości korzeni wiary i gotowości obrony wartości chrześcijańskich
 3. Uwrażliwienie młodych na konieczność dawania świadectwa na każdym miejscu i w każdej sytuacji
 4. Organizowanie i prowadzenie działań ewangelizacyjnych w czasie pielgrzymki na Jasną Górę i w czasie spotkań formacyjnych
 5. Prowadzenie ewangelizacji na terenie parafii, szkół, szpitali, domów dziecka, więzień oraz na ulicach.

INFORMATOR ORGANIZACYJNY

 1. Wiek uczestników – 14-30 lat.
 2. Osoby poniżej 18 r. ż. muszą posiadać pisemną zgodę rodziców.
 3. Wszyscy o „wątpliwym zdrowiu” przedstawiają pozwolenie lekarza.
 4. Zabieramy lekarstwa osobiste.
 5. Kadra i animatorzy SPE zastrzegają sobie prawo do ustalenia ostatecznej listy uczestników pielgrzymki, a także do usunięcia w jej trakcie osoby przekraczającej regulamin.
 6. Koniecznie zabrać: Pismo Święte, różaniec, śpiwór, karimatę, kubek, legitymację szkolną i identyfikator SPE, dowód osobisty, strój przeciwdeszczowy, odpowiednie obuwie, nakrycie głowy i „głowę na karku”, stalowy zapas (2 puszki), dobry humor, uśmiech i dużo radości w sercu…
 7. Zabieramy koszulki w kolorze: białym, czerwonym, niebieskim i zielonym.

Zaobserwuj nas na naszych portalach społecznościowych:

Stary pielgrzym dobrze radzi

Najważniejsze by zabrać: RADOŚĆODWAGĘ i MOC DUCHA. Reszta będzie na pielgrzymce.

Coś o butach:

– zmieniajmy je, bo jeśli w jednym miejscu zacznie nam się robić jakiś pęcherz lub odcisk, to inne buty są inaczej wyprofilowane i to bolące miejsce będzie miało czas się zagoić.

– w butach dobrze mieć miękkie wkładki (działają jak amortyzatory, a zwłaszcza tak bardzo polecane przez mężczyzn podpaskiJ)

– polecam buty sportowe, bo dobrze się w nich idzie (gorzej jak pada, ale jeszcze nie ma patentu jak tu przejść w deszczu w Adasiach, więc nic mądrego tu nie napiszę)

Coś na temat małego plecaka:

W podręcznym plecaku, sakwie, torbie czy co tam sobie zabierzesz, warto posiadać:

– kubek (dobrze mieć go przy sobie i nie pożyczać, żeby się czymś nie zarazić, np. anginą)

– płaszcz przeciwdeszczowy

– krem z filtrem, bo kiedy jest słońce, to można się za mocno opalić albo poparzyć

– różaniec

– i co tam jeszcze chcesz

Ale pamiętaj! Im więcej bierzesz, tym ciężej Ci będzie…

Czapka na głowie, a nie w plecaku

Coś na temat dużego plecaka:

– w dużym plecaku rzeczy najlepiej mieć zapakowane do reklamówek (np. w jednej koszulki, w drugiej bielizna). To jest przydatne, bo będziesz mieć wszystko poukładane, a poza tym, chroni to rzeczy przed zamoknięciem, gdy mamy „piękną” pogodę przy rozładunku bagaży.

– śpiwór i karimatę najlepiej oznaczyć i podpisać  i włożyć w coś, co też chroni przed zamoknięciem.

– do plecaka nie przypinamy nic, co wbija się w ręce ładujących, ani nic co łatwo się urywa. Nie mocujemy też karimaty albo śpiwora do plecaka tak, żeby wystawały i mogły się urwać, albo utrudniały przenoszenie i układanie.

 

Jak się pielgrzym ubiera:

Każdy z nas powinien mieć przynajmniej po jednej koszulce w kolorach: biała, czerwona, zielona, niebieska (biała na niedzielę, ewentualne śluby i Jasną Górę).

Najczęściej jest tak, że kadra mówi nam: „Jutro ubieramy koszulki w kolorze…”

Obowiązuje skromny strój. Dziewczyny zakrywają ramiona i nogi mniej więcej do kolan. Chłopcy także nie paradują bez rękawów, a tym bardziej bez koszulek.

Przebieg trasy:

Świadectwa Pielgrzymów:

Jako Polak mieszkający za granicą, miałem przyjemność dołączyć do tej pielgrzymki i od razu poczułem się jak w domu. To niesamowite doświadczenie pod względem religijnym, jak i ludzkim. Wspaniali ludzie, pełnych talentów i uśmiechniętych tak że każdy moment był wyjątkowy. Każdy znajdzie coś dla siebie - inspirujące rozmowy, duchowe doświadczenia, a także okazję do nawiązania nowych przyjaźni i pogłębienia tych już istniejących. Tutaj czeka na Was ciepłe przyjęcie, otwarte serca i wiele niezapomnianych chwil. Do zobaczenia na pielgrzymce!
437568896_454958130436685_1175726292822017610_n
Maximilian
Dla mnie pielgrzymka to czas wyciszenia, duchowej odnowy i spotkania się ze wspaniałymi ludźmi. Każdy dzień rozpoczynamy od uczestnictwa w Eucharystii, która daje nam siłę na nadchodzący dzień. Modlitwa i gościnność spotykanych na trasie osób sprawiają, że doświadczenie to jest tak niezapomniane. Byłem na pielgrzymce dwukrotnie i jestem przekonany że wiele przede mną.
IMG_7312
Szymon
Salezjańska Pielgrzymka Ewangelizacyjna była dla mnie przełomowa w życiu. Przyszedłem na nią jako nieśmiały chłopak, a wyszedłem z niej otwarty na nowe znajomości. Podczas wizyt u gospodarzy, można poczuć żywą obecność Chrystusa we wspólnocie jaką tworzymy. Nie mogę się doczekać kolejnej pielgrzymki. Dołącz do nas!
20230801_122802
Wojciech